Wyniki konkursu bibliotecznego!

Miło nam poinformować, że decyzją komisji konkursowej zwycięzcą konkursu bibliotecznego Dzieci z wyspy Saltkråkan został:

Jan Wawryło, uczeń Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Warszawie; opiekun: Anna Szewc.

Wyróżnienia otrzymują:

Autorzy wyróżnionych prac otrzymają: Jan Wawryło – laptopa DELL, Adrianna Gorczyca i Hanna Bojsza – tablety Samsung Galaxy oraz książki, a do bibliotek ich szkół trafią zestawy książek Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wszystkie nadesłane prace konkursowe.


Jesteś uczniem klasy IV - VIII szkoły podstawowej?

Przeczytaj książkę „Dzieci z wyspy Saltkråkan” Astrid Lindgren i weź udział w konkursie.

Zadanie konkursowe:

Wakacje to wymarzony czas dla wszystkich dzieci. Wyobraź sobie, że niespodziewanie otrzymujesz zaproszenie od rodziny Melkersonów i najbliższe lato spędzasz z bohaterami książki „Dzieci z wyspy Saltkråkan”.
Opisz waszą przygodę.

Wygraj nagrody!

1 miejsce

Dla ucznia: laptop DELL i zestaw książek
Dla biblioteki: książki za 5 000 zł

2 wyróżnienia

Dla wyróżnionych uczniów: tablety Samsung i zestawy książek
Dla bibliotek: książki za 3 000 zł

Czas trwania konkursu: od 29 marca do 1 października 2018 roku

Regulamin konkursu Załącznik nr 1 Załącznik nr 2 Formularz konkursowy/Załącznik nr 3 Plakat


Astrid Lindgren

Dzieci z wyspy Saltkråkan

Na wyspie Saltkråkan nie można się nudzić! Przekonuje się o tym rodzina Melkersonów, kiedy po raz pierwszy przyjeżdża tam na wakacje. Roztargniony ojciec i czwórka zwariowanych dzieciaków nie tylko zyskają wspaniałych przyjaciół, lecz także przeżyją mnóstwo przygód. Zarówno zabawnych, jak i czasem bardzo niebezpiecznych... Ale spryt i poczucie humoru pozwolą im wyjść z każdej opresji bez szwanku. Ta dowcipna, wzruszająca i pełna ciepła opowieść o pięknej wyspie, serdecznych ludziach i niesfornych zwierzętach jest wspaniałą lekturą nie tylko na wakacje. Książka ukazuje się pod nieco zmienionym tytułem, poprzedni brzmiał: „My na wyspie Saltkråkan”.

przeczytaj fragment kup książkę


Astrid Lindgren

(1907 – 2002)

Najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci urodziła się 14 listopada 1907 r. w Vimmerby. Prawdziwa saga o Astrid Lindgren jest równie fantastyczna jak historie, które sama napisała. Dziewczyna ze wsi zostawia wesołą zagrodę dzieciństwa, zachodzi w ciążę z człowiekiem, o którym nie chce nawet słyszeć, opuszcza rodzinny dom, jest zmuszona oddać syna do rodziny zastępczej. W wielkim mieście głoduje, walczy o to, aby odzyskać dziecko i wychodzi za mąż... Wymyślanie historii dla dzieci Astrid Lindgren zaczęła w wieku 34 lat, kiedy jej chora córeczka poprosiła o opowiedzenie jej czegoś. Tak powstała postać Pippi Pończoszanki, dziewczynki przełamującej konwencje świata dorosłych. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji została powieść dla dziewcząt "Zwierzenia Britt-Mari". I tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki. Napisała kilkadziesiąt książek, stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Kiedy Astrid Lindgren odkryła, że płaci 102 procent podatku, napisała baśń Pomperipossa w Manismanii, co przyczyniło się do utraty władzy przez socjaldemokratów. W wyniku jej kampanii przeciwko złemu traktowaniu zwierząt przeznaczonych do uboju znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt. Książki słynnej Szwedki sprzedano do tej pory w ponad 100 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Astrid Lindgren umiera 8 stycznia 2002 r. w Sztokholmie, w wieku 94 lat. Co sprawia, że dzieła Astrid Lindgren są tak wyjątkowe? W odpowiedzi na pytanie, skąd czerpie inspiracje, autorka wyjaśnia: "Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było."

Ilon Wikland

Szwedzka artystka i ilustratorka znana głównie z prac do książek Astrid Lindgren, m.in. "Dzieci z Bullerbyn", "Braci Lwie Serce", "Madiki z Czerwcowego Wzgórza" czy "Lotty z ulicy Awanturników". Urodziła się w 1930 roku w Estonii, ale od 14 roku życia mieszka w Szwecji, gdzie uciekła przed sowiecką okupacją. Astrid Lindgren poznała w 1953 roku w szwedzkim wydawnictwie Rabén & Sjögren, w którym ta pracowała jako redaktor zajmujący się literaturą dziecięcą. Astrid kończyła właśnie pisać książkę "Mio, mój Mio" i zleciła Ilon wykonanie próbnych ilustracji. Tak zaczęła się ich długa i owocna współpraca.


Notka o książce Fragment Okładka Informacja prasowa o konkursie bibliotecznym


Copyright 2018 Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA.